Β2 Χριστουγεννιάτικες δημιουργίες

Στις φωτογραφίες που βλέπετε οι μαθητές και οι μαθήτριες του Β2, την τελευταία μέρα πριν τις χριστουγεννιάτικες διακοπές, είπαν να δοκιμάσουν το ταλέντο τους στη ζαχαροπλαστική.

Με πολύ κέφι έφτιαξαν καταπληκτικά χριστουγεννιάτικα μπισκότα. Δεν το λένε τα παιδιά ότι ήταν καταπληκτικά, αλλά αυτοί που πρόλαβαν να τα δοκιμάσουν.

Μπράβο! παιδιά και του χρόνου να είστε καλά να τα ξαναφτιάξετε.

Για την ιστορία να πούμε ότι φτιάχτηκαν τέσσερις λαμαρίνες μπισκότα.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε το φούρναρη της γειτονιάς (Χαροκόπου και Κρέμου) που αφιλοκερδώς μας έψησε τα μπισκότα.

Ozio Gallery made with ❤ by joomla.it

Η συνταγή μας

160 γρ. βούτυρο

2 αυγά

160 γρ ζάχαρη άχνη

1 κουταλιά μπέικιν

450 γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις.

Εκτέλεση

Χτυπάμε στο μίξερ το βούτυρο και τα αυγά και προσθέτουμε τη ζάχαρη. Ρίχνουμε το μπέικιν και μετά το αλεύρι. Ζυμώνουμε με τα χέρια μας, μέχρι να γίνει η ζύμη μαλακή και εύπλαστη.Φτιάχνουμε με τη ζύμη χριστουγεννιάτικα σχέδια και ψήνουμε στο φούρνο. Στον αέρα 180 βαθμούς 20 με 25 λεπτά

ΚΑΛΗ   ΕΠΙΤΥΧΙΑ

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ (κ. ΚΑΨΑΛΑΚΗΣ) ΤΟΥ Β2 ΣΑΣ ΕΥΧΟΝΤΑΙ
ΟΛΟΨΥΧΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑ Ο ΝΕΟΣ ΧΡΟΝΟΣ

ΣΑΣ ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΑΝΤΙΝΑΔΑ:

(Όσες ευχές κι αν βάζει ο νους, κρεμώ στ΄ αστέρια απόψε,

Έμπα στον κήπο των ευχών κι όποια σ΄ αρέσει κόψε.)

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 69 επισκέπτες και κανένα μέλος