Το olpc στο Δ2

Τελευταία νέα (24-5-2010)

Η χρησιμοποίηση των olpc xo-1 προχωρά πολύ καλά.

Αν και έχουμε μόνο τέσσερα olpc, τα παιδιά έχουν καταφέρει αρ-κετά πράγματα. Έχουν βελτιωθεί στο γράψιμο, παίζουν με τα παιχνίδια λαβύρινθου και απομνημόνευσης.

Χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο και βρίσκουμε τόπους που αναφέρονται στα μαθήματά μας, αν και είναι πολύ αργό στο κατέβασμα. Ορισμένα προγράμματα δεν κλείνουν κάποιες φορές. Σε ένα olpc έχει χαθεί το πρόγραμμα με την κάμερα.

Τα παιδιά παίρνουν τους υπολογιστές σπίτι στις αργίες και τα Σαββατοκύριακα.

Για το καλοκαίρι σκέφτομαι να τους δώσω στα παιδιά.

Τα OLPC-XO-1στην Καλλιθέα

Την τελευταία μέρα, πριν τις διακοπές του Πάσχα, παραλάβαμε τα ΧΟ-1. Ο Σωτήρης ,ο δάσκαλος του Ε2, πήρε 23 όσοι και οι μαθητές του, ενώ ο Γιώργος, ο δάσκαλος του Δ2, τους υπόλοιπους τέσσερις.Μετά το Πάσχα τα παιδιά είχαν την πρώτη γνωριμία με τα ΧΟ-1. Ο ενθουσιασμός δεν μπορεί να περιγραφεί. Δυστυχώς στο τμήμα μας έχουμε μόνο τέσσερις υπολογιστές, όσες δηλαδή είναι και οι ομάδες μας, κάτι που δημιουργεί πρόβλημα, γιατί τα παιδιά είναι 17.Κάθε ομάδα τους έδωσε το όνομα της (γαρίφαλα, τριαντάφυλλα, γαρδένιες, κυκλάμινα) και το δικό της χρώμα.

Αρχικά μάθαμε να ανοίγουμε και να κλείνουμε τους υπολογιστές. Στη συνέχεια, είχαμε μια πρώτη γρήγορη γνωριμία με τα προγράμματα που έχουν τα ΧΟ-1. Ήρθαν όλες οι ομάδες σε επικοινωνία και συνδέθηκαν στο διαδίκτυο.

Έχουμε χρησιμοποιήσει τον κειμενογράφο, όπου ως πρώτη δραστηριότητα ήταν η μια ομάδα να έγραφε την κύρια πρόταση και η άλλη να έγραφε τη δευτερεύουσα χρονική που τη /συμπλήρωνε.

Τους αρέσει να παίζουν με τον λαβύρινθο. Να συνομιλούν μεταξύ τους. Σιγά - σιγά αρχίζουν να μαθαίνουν το πληκτρολόγιο, γιατί τους δυσκολεύουν αρκετά οι λατινικοί χαρακτήρες.Στα θετικά είναι η πολύ καλή συνεργασία των παιδιών μεταξύ τους.

Συνολικά κάθε βδομάδα αφιερώνουμε 4 ώρες, ενώ το Σαββατοκύριακο, 24-25 Απρίλη, μια ομάδα πήρε τα ΧΟ-1 στο σπίτι της.
Θα ακολουθήσουν ενημερώσεις από τα επόμενα βήματα με τους υπολογιστές.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 46 επισκέπτες και κανένα μέλος