Καλλιθέα, η πόλη μας

kallitheaΟ Δήμος Καλλιθέας είναι από τους μεγαλύτερους Δήμους της χώρας με άνω των 200.000 κατοίκων. Ιδιαίτερα πυκνοκατοικημένος, με ελάχιστο πράσινο και ανύπαρκτους ελεύθερους χώρους. Βρέχεται από τη θάλασσα, στο Φαληρικό όρμο, όπου επίσης είναι όλα χτισμένα και η φθορά του φυσικού περιβάλλοντος πολύ μεγάλη. Διαθέτει 4 κινηματογράφους, εκ των οποίων ο ένας είναι δημοτικός με ποιοτικό πρόγραμμα («Καλυψώ»), δημοτικό θέατρο (τουλάχιστον ως τώρα γιατί φέτος δεν λειτούργησε), είναι η έδρα του Χαροκόπειου πανεπιστήμιου και διαθέτει αξιόλογη δανειστική Δημοτική βιβλιοθήκη. Στην Καλλιθέα βρίσκεται και το Μουσείο «Έλλη Αλεξίου», όπως και το πνευματικό ίδρυμα ? πινακοθήκη «Αικ. Λασκαρίδου».

Το σχολείο «ΕΛΛΗ ΑΛΕΞΙΟΥ» βρίσκεται επί της οδού Λα-σκαρίδου, σχετικά κοντά στο ιστορικό κέντρο της πόλης, περικλείεται από τις οδούς Χαροκόπου και Θησέως και τις γραμμές του ΗΣΑΠ, σχετικά κοντά στην πλατεία Δαβάκη και το Δημαρχείο της Καλλιθέας και πολύ κοντά στο Χαροκόπειο πανεπιστήμιο. Η περιοχή συγκεντρώνει μικροαστικά και μεσαία αστικά στρώματα. Υπάρχουν αρκετοί αλλοδαποί. Ποικίλα επαγγέλματα γονέων: ελεύθεροι επαγγελματίες, πολλοί μαγαζάτορες, υπάλληλοι, τεχνίτες, εργάτες, αλλά και γιατροί, δικηγόροι, καθηγητές?

Δεν υπάρχει φύλακας αλλά δεν αναφέρονται ιδιαίτερα προ-βλήματα με παραβιάσεις και φθορές, ίσως γιατί η αυλή του σχολείου περικλείεται από σπίτια και πολυκατοικίες ? υπάρχει κόσμος που μπορεί να παρέμβει/ειδοποιήσει αν διαπιστώσει κάτι ανησυχητικό.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 88 επισκέπτες και κανένα μέλος