Α1

Ο δάσκαλός μας της πληροφορικής στην εκπαιδευτική τηλεόραση

Το Σάββατο 6 Ιουνίου παρουσιάστηκε από την ΕΡΤ2, στα πλαίσια της εκπαιδευτικής τηλεόρασης, το μάθημα που δημιούργησε ο εκπαιδευτικός πληροφορικής του σχολείου μας κ. Κωνσταντίνος Ορκόπουλος με τίτλο "Εισαγωγή στον προγραμματισμό". Μπορείτε να δείτε το μάθημα πατώντας στον παρακάτω σύνδεσμο:

Θα ακολουθήσουν άλλα 3 μαθήματα πληροφορικής του κυρίου Ορκόπουλου, στην ΕΡΤ2:

-Σάββατο 13 Ιουνίου με τίτλο: "Προγραμματισμός: δημιουργώ το δικό μου παιχνίδι μέρος 1ο"

-Σάββατο 20 Ιουνίου με τίτλο: "Προγραμματισμός: δημιουργώ το δικό μου παιχνίδι μέρος 2ο"

-Σάββατο 4 Ιουλίου με τίτλο: "Ζωγραφίζω στον υπολογιστή"

Ο δάσκαλός μας της πληροφορικής στην εκπαιδευτική τηλεόραση

Θα ακολουθήσουν άλλα 3 μαθήματα πληροφορικής του κυρίου Ορκόπουλου, στην ΕΡΤ2:

-Σάββατο 4 Ιουλίου με τίτλο: "Ζωγραφίζω στον υπολογιστή"

Χρόνια πολλά, κυρία Έλλη!!!

Σαν σήμερα θα γινόταν 126 χρονών η Έλλη Αλεξίου!!!

Η Έλλη η δασκάλα, η Έλλη η συγγραφέας και ποιήτρια, η Έλλη που για κάποιο διάστημα είχε μείνει στην Καλλιθέα (στην οδό Σαπφούς 49, όπου πλέον βρίσκεται το Μουσείο "Ελλης Αλεξίου"). Η Έλλη που σε μας τους δασκάλους και σε σας τα μαθητούδια μας είναι ένα πρόσωπο τόσο οικείο, ένα πρόσωπο που συναντούμε κάθε μέρα σαν μπαίνουμε στο σχολειό μας που από το 1996 είναι πλέον ένα σχολείο με ...ονοματεπώνυμο!!!

Για τα σημερινά της γενέθλια προτείνω να τη δούμε να μιλάει σε μια εκπομπή της ΕΡΤ. Για να δείτε το βίντεο ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Θα πρότεινα επίσης να περιηγηθείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας (εκεί που γράφει:Το σχολείο μας, δεξιά από την αρχική σελίδα), όπου μπορείτε να διαβάσετε για το βιογραφικό της Έλλης Αλεξίου, καθώς και για τα ...βαφτίσια του σχολείου μας.

Και ένα δωράκι με πολλή αγάπη από μένα για σας! Επειδή δεν βρήκα κάπου γραμμένο τον "Φραντζέσκο", ένα συγκινητικότατο διήγημα της Έλλης Αλεξίου από το βιβλίο της "Σκληροί αγώνες για μικρή ζωή" (όπου περιγράφει τα πρώτα της χρόνια ως δασκάλας σε δημοτικό σχολείο στην Κρήτη) με ηχογράφησα να σας το αφηγούμαι. Για να ακούσετε το ηχητικό ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ.

Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 288 επισκέπτες και κανένα μέλος